Craiova și Pandurii și-au împărțit punctele în Liga I

CS Universitatea Craiova și Pandurii Târgu Jiu au remizat, fără gol, după un meci spectaculos în Bănie

Prima repriză de pe „Extensiv” a consemnat două ocazii bune pentru gazde. Mai întâi Nuno Rocha a trecut pe lângă deschiderea scorului, dar a ratat întâlnirea cu balonul, după o centrare excelentă trimisă de Vătăjelu (26). Tot Vătăjelu a fost omul cu pasa și în finalul primei reprize, dar lovitura de cap expediată de Acka a fost reținută de Mingote. Repriza secundă a debutat cu o ocazie a gorjenilor, Bălgrădean având un reflex excelent la șutul trimis de Hora din afara careului (480. În replică, Mingote prinde un șut trimis de Bancu, după o pasă venită de la Nuno Rocha (51). Bawab a ratat și el două ocazii bune de a marca, în minutele 69 și 70, dar de fiecare dată Mingote a respins, păstrând tabela intactă. Sarabanda ocaziilor a fost continuată de Ivan, al cărui șut a trecut aproape de țintă, cu un sfert de oră înainte de final. Pe finalul jocului, Săndoi a forțat cu Mazarache și Curelea, dar nici ei nu au reușit să puncteze în poarta gorjenilor.

După acest rezultat, Craiova a acumulat 16 puncte și este pe poziția a șaptea a clasamentului, în vreme ce gorjenii sunt pe 3, cu 20 de puncte, la egalitate cu Viitorul.

Runda viitoare, CS Universitatea va juca în deplasare la CFR Cluj, iar Pandurii, acasă, cu Viitorul.v

Info: Fundașul Valentin Iliev a fost prezent la jocul dintre CS Universitatea Craiova și Pandurii Târgu Jiu. Bulgarul în vârstă de 35 de ni s-a înțeles cu conducătorii grupării craiovene și va juca pentru CS Universitatea, notează Digisport.

CS Universitatea Craiova – Pandurii Târgu Jiu 0-0
Stadion: Extensiv, spectatori: 2.000
CS Universitatea: Bălgrădean – Achim, Acka, Popov, Vătăjelu – Bancu (61 Băluță), Mateiu, Zlatinski – Ivan, Bawab (80 Curelea), Nuno Rocha (Măzărache). Rezerve: Straton, Dumitraș, Băluță, Măzărache, Hergheligiu, Ferfelea, Curelea. Antrenor: Emil Săndoi
Pandurii: Mingote – Unguruşan, Filipetto, Fernandes, Momcilovici – Săpunaru (80 Pițian), Droppa – Răduţ (75 Ciucur), Nicoară (70 V. Munteanu), Nistor – Hora. Rezerve: Lazar – Ciucur, V. Munteanu, Erico, Abdelaziz, Grecu Antrenor: Edward Iordănescu.
Brigada de arbitri: Marius Avram, Sebastian Gheorghe, Vladimir Urzică. R: Horia Mladinovici
Observatori: Romulus Gabor, Patrițiu Abrudan

Sursa foto: csuc.ro.