UPDATE / Ioana Roșca, eliminată în sferturi la turneul ITF de la Târgu Jiu

UPDATE: Ioana Roșca a fost învinsă în sferturile de finală ale probei de simplu de la turneul din Târgu Jiu de franțuzoaica Caroline Romeo. Tenismena din Hexagon s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 2-6, 6-4 și s-a calificat în semifinalele turneului ITF de la Târgu Jiu.

——————————————————————————————————-

Tenismena Ioana Roșca a reușit să se califice în fața sferturilor e finală la proba de simplu în cadrul celui de-al treilea turneu ITF de la Târgu Jiu la care ia parte în această perioadă.

Cotată cu șansa a cincea la câștigarea trofeului, sportiva din Craiova a trecut în primul tur de Gabriela Duca, în două seturi scor 6-3, 6-3, iar în faza optimilor a depășit-o pe Patricia Bejenaru, jucătoare venită din calificări, cu scorul 7-6(6), 206, 6-4.

Pentru un loc în semifinalele turneului, Ioana va juca împotriva franțuzoaicei Caroline Romeo, favorita numărul 2 a competiției de la Târgu Jiu.

La precedentele două turnee ITF din Gorj, Ioana s-a impus de două ori la dublu, acolo unde a făcut pereche cu Raluca Ciufrilă, și o dată în proba de simplu.