Pandurii, victorioși în fața Craiovei: Herea și Hora au adus toate punctele gorjenilor

Pandurii Târgu Jiu a obținut toate punctele din duelul cu CS Universitatea Craiova, în prima etapă din Liga 1.

După un început de tatonare, Băluță a semnat prima ocazie mai importantă a meciului, în minutul 31. Mijlocașul Craovei s-a trezit cu mingea în marginea careului, dar a tras mut pe lângă poarta gorjenilor. Calancea a șomat în prima repriză, trupa lui Petre Grigoraș nereuşind să-i pună probleme portarului Craiovei. La poarta cealaltă, Ivan și Vătăjelu au șansa să deschidă scorul, dar nu reușesc. Repriza secundă începe cu gorjenii mai ofensivi. Popov greșește incredibil la 12 minute de la reluare, iar Herea e pe fază și deschide scorul din poziție de singur cu portarul. Mulțescu mută în ofensivă, cu noul venit Rambe în locul lui Măzărache. Craiova are șansa egalării în minutul 67, după o cascadă de gafe a gazdelor, dar Bancu trage peste poartă. Egalarea a venit cu un minut înainte de finalul meciului. Rocha, intrat pe parcursul reprizei secunde, a insistat pentru o minge, a fost agățat de Stanca, iar centralul Cristi Balaj a dictat penalty. Vătăjelu a transformat, însă gazdele au câștigat toate punctele puse în joc. Hora a marcat la ultima fază, după ce împinge mingea în poarta lui Calancea

Etapa viitoare, Craiova urmează să primească replica celor de la ASA Târgu Mureș, luni, de l ora 18:30, în Bănie, în tmp ce formația antrenată de Petre Grigoraș va juca tot acasă cu Astra Giurgiu.