Tenis de masă: Olteanca Adina Diaconu, medaliată cu aur la Europenele de juniori

Adina Diaconu a obținut de curând cel de-al doilea titlu european consecutiv din carieră. Jucătoarea de tenis de masă originară din Slatina s-a impus în finala de simplu a competiției de la Zagreb în fața azerei de origine asiatică, Jing Ning.

Pentru Adina Diaconu a fost cel de-al 12-lea titlu european din carieră, performanță care o situează pe poziția a doua la acest capitol, după bielorusul Vladimir Samsonov, cu 13 titluri.

Sportiva este pregătită de Petre Arnautu.
Delegația țării noastre a obținut la competiția din Croația 8 medalii, dintre care trei de aur, una de argint şi patru de bronz.